O Śląsku. O wychowaniu. O harcerstwie. O Wrocławiu. O Saksonii. O NGO sach w Polsce.

Św. Jerzy na moich drogach ...

niedziela, 14 maja 2017

Taki świętojerski motyw na północnych przedmieściach Lipska (Delitzscher Landstr.) ...

 

poniedziałek, 01 maja 2017
W Mansfeld Marcin Luter spędził swoje dzieciństwo. Miastu, tak jak głównej farze patronuje Św. Jerzy. Nic dziwnego, że Muzeum rodziców Reformatora to obowiązkowy punkt dla georgiofila ...

Lutherstadt Eisleben to miasto w zachodniej części saksonii-Anhalt znane głównie jako miejsce urodzenia i śmierci wielkiego Reformatora.

Bojowa, ładna scena, nietypowe przedstawienie smoka (krwawiącego z poderżniętego gardła). Fragment gotyckiego ołtarza z przedstawieniem Św. Jerzego z kościele p.w. ŚŚ. Piotra i Pawła w którym był ochrzczony 11.11.1484 Marcin Luther. Dziś w kościele mieści się ewangelickie "centrum chrztu".

 

(Fot. RR, 2017)

sobota, 29 kwietnia 2017
Obok kościoła szpitalnego pod wezwaniem Św. Jerzego z roku 1391, przy murach miasta i Bramy Halskiej w roku 1516 ustanowiono szpital - pod tym samym wezwaniem. Kościółek, choć niewielki jest dobrze zachowany i jest obecnie częścią Fundacji oraz domu opieki nad seniorami "St.Georg-Hospital".
poniedziałek, 03 kwietnia 2017
Am 23 April (in einigen Regionen ein Tag später) gefeiert wird der Georgstag oder Georgitag. Das ist ein Festtag zu Ehren des heiligen Georg, eines frühchristlichen Märtyrers aus Kappadokien. Zum Leben des ritterlichen Märtyrers existieren kaum verlässliche Daten. Georg wird meistens zu Pferd, mit rotem Kreuz auf weißer Fahne, Schild und Lanze, den Drachen tötend dargestellt. Als einer der 14 Nothelfer wird er gegen Beschimpfungen, bei einem schweren Fall, in geistigen Kämpfen, in Kriegsgefahr und Kriegsglück angerufen.
poniedziałek, 20 marca 2017
Ewangelicki kościół p.w. św. Jerzego w wiosce Gimritz w gminie Wettin-Löbejün, pow. Saalekreis, k. Halle. Gotycki w formie, w zasadzie bez odniesień do swojego patrona...
niedziela, 12 marca 2017

Naumburska katedra p.w. ŚŚ. Piotra i Pawła to romański i gotycki majstersztyk w tej części Europy.

Podczas posiedzenia Komisji UNESCO w lipcu tego roku w Krakowie, okaże się czy katedra i sam Naumburg zostaną wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa. Trzymamy kciuki. W katedrze można znaleźć ciekawe Polonica.

Tymczasem poniżej polichromia przedstawiająca Św. Jerzego na chórze wschodnim Katedry.  

(Fot. RR)

Steigra to nieduża wieś między Kwerfurtem a Naumburgiem w Saksonii-Anhalt. Nad miejscowością góruje gotycki kościół p.w. Św. Jerzego ... 

 

 

(Fot. RR)

czwartek, 09 marca 2017
Nad dzielnicą Rabenstein (z najmniejszym zamkiem Saksonii) miasta Chemnitz góruje neogotycki kościół p.w. Św. Jerzego.
wtorek, 28 lutego 2017
Lutherstadt Mansfeld u stóp gór Harzu to miasto wyjątkowo związane z ks. Marcinem Lutrem. Tutaj mieszkał z rodzicami i dorastał. W centrum ładnie położonego (nad miastem góruje zamek) znajduje się kościół p.w. Św. Jerzego - St.Georg. Miasto jest szczególną kopalnią świętojerską... Wyjątkowa ilość zdjęć jest więc uzasadniona :-)
poniedziałek, 27 lutego 2017
Steigra to nieduża wioska niedaleko Kwerfurtu i Halle / S., znana głównie z ziemnego labiryntu TROJABURG. Lokalna karczma "Pod rycerzem Św. Jerzym" też budzi moją ciekawość ...
niedziela, 26 lutego 2017
Romantyczny, korzeniami sięgający 1060 roku zamek Mansfeld jest pięknie położony na wzgórzu i góruje nad miastem (rodzinnym - stąd "Lutherstadt") o tej samej nazwie. Przewija się tutaj styl romański, gotycki, renesans - po XIX wieczny neogotyk. Wiele atrakcji sztuki i architektury kryje gotycka zamkowa kaplica - poświęcona patronowi tutejszych grafów von Mansfeld - Św. Jerzemu. Dodajmy, że w kaplicy znajduje się arcyciekawy tryptyk z warsztatu Lucasa Cranacha Starszego.
Rok 2017 to wszak 500 lat Reformacji, więc wizyta w mieście w którym urodził się ks. Marcin i w którym zmarł warta jest zachodu ... Tutaj wprawny georgiofil znajdzie też coś dla siebie.
środa, 22 lutego 2017

Drewniana rzeźba świętojańska z XVI wieku w kościele/muzeum Św. Anny w górnołużyckim Kamenz.

Ciekawa postawa Świętego - pełna gracji i spokoju.

Założone w roku ok. 1248 opactwo cysterek MARYJNA GWIAZDA (głuż. Klóšter Marijina hwězdaw) w górnołużyckim Panschwitz-Kuckau k. Kamenz to bajkowo odnowione założenie klasztorne. Obecnie głównie w barkowej formie opactwo to miejsce żywe które stanowi duchowe centrum serbołużyckiego życia regionu.
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 11