O Śląsku. O wychowaniu. O harcerstwie. O Wrocławiu. O Saksonii. O NGO sach w Polsce.

Św. Jerzy na moich drogach ...

niedziela, 12 lutego 2017
W północnej części Lipska, w dzielnicy Gholis znajduje się niewielki kościół p.w. św. Jerzego. Zbudowany został wg. planów Clemensa Lohmera i został poświęcony 25.11.1923 przez Biskupa Schreibera głównie jako kościół dla pobliskiego garnizonu wojskowego.
niedziela, 05 lutego 2017
W lipskim Muzeum Grassiego trafiłem 5 świętojerskiech trofeów ...
niedziela, 22 stycznia 2017

Piękny, monumentalny relief na fontannie Georgsbrunnen w podwórzu drezdeńskiego Zamku rezydencyjnego.

Relief z białego marmuru na złotym tle powstał w roku 1904 i jest autorstwa lipskiego rzeźbiarza Artura Volkmanna. Inspiracje swoje czerpał on w dużej mierze z renesansowych Włoch (jest też autorem m. in. powstałego w 1909 roku wrocławskiego pomnika dla Jana Mikulicza-Radeckiego (Johanna von Mikulicz-Radecki) na Akademii Medycznej).

U dołu dedykacja łacińska: ST. GEORGIUS EQUITUM PATRONUS. 

(Fot. RR)

Drezdeńska Galeria Starych Mistrzów kryje dwa ciekawe świętojerskie ślady ...
poniedziałek, 31 października 2016

Katedra prawosławnego kościoła rumuńskiego  - inaczej Sobór Trzech Świętych Hierarchów zamyka ciekawa kompozycje reprezentacyjnego placu Timisoary - Piata Victorei. Pochodzi z lat 30 XX wieku i reprezentuje typowy w tym okresie architektoniczny sakralny styl mołdawski.

 

Polichromia Św. Jerzego autorstwa Anastasie Demiani

Muzeum pod katedra timiszoarskiej katedry okazało się prawdziwa kopalnią zbiorów świętojerskich. Prawosławny kościół rumuński darzy tego świętego wielka czcią.
sobota, 29 października 2016
Plac św. Jerzego znajduje się w centrum miasta. W centrum znajduje się oryginalny pomnik Św. Jerzego. Święty jest na nim ... goły!
Katedra p.w. św. Jerzego w Timișoarze (Catedrala Sfântul Gheorghe din Timișoara) to centrum rumuńskiej rzymskokatolickiej Diecezji Timișoara. Wezwanie katedry - świetego z Liddy ściągnęło i tutaj moją ciekawość ...
niedziela, 23 października 2016
Wpisana na listę UNESCO Sighisoara to urocze, małe miasto-twierdza w centrum Transylwanii. W sezonie i poza - pełne turystów z całego świata. Dla mnie osobiście nie lada gratka czekała w zamkowym kościele - po pokonaniu kilkuset schodów "uczniów" ... Świętojerska, gotycka trylogia !!

Katolicki, pojezuicki kościół p.w. Św. Trójcy na Sibińskim Rynku został barokizowany w wieku XVIII.

Tutaj piękny: dynamiczny, pełen detali i barw,  witraż świętojerski z 1901 roku.

 

(Fot. RR)

W zachodniorumuńskim mieście Arad - wizerunek Św. Jerzego na fasadzie prawosławnej katedry p.w. Św. Trójcy

 

(For.RR)

sobota, 22 października 2016
Kościół prawosławny p.w. Św. Jerzego w transylwańskim Braszowie pochodzi z lat 30 XX wieku i zajmuje całe pierwsze piętro w zwyczajnej podmiejskiej willi ... Na uwagę zwracają mozaiki z wizerunkami Świętego Patrona.
czwartek, 20 października 2016
W mieście Święty Jerzy w Transylwanii prawosławna katedra musi oczywiście nosić miano świętego pogromcy smoka ...
Transylwańskie "Święty Jerzy" to miasto położone w okręgu Covasna niedaleko Brasova. W średniowieczu siedzibę miał tutaj Zakon Rycerzy Św. Jerzego, od którego nazwę przejęła założona w pobliżu wioska. Rozwój Sfântu Gheorghe w XV i XVI wieku przyspieszyło zezwolenie na organizację targów, wydane przez Zygmunta Luksemburskiego. Sprzyjało mu również położenie u zbiegu szlaków wiodących wzdłuż rzeki Aluty i Râul Negru. W latach 1658 i 1661 miasto zostało splądrowane i zniszczone przez Turków. Odbudowane, stało się siedzibą regimentu szeklerskich huzarów i ośrodkiem administracyjnym okręgu Háromszék (rum. Trei Scaune). Spędziłem tutaj cały dzień szukając śladów po Świętym Rycerzu. Warto było!
środa, 19 października 2016

Mała wioska na drodze do Fogarasz w Transylwanii. Mała kapliczka a w niej mała współczesna reprodukcja ikony świętojerskiej .... Jest księżniczka, jest anioł pomagający Świętemu, właściwe proporcje i ładna dynamiczna scena ....

 

I może właśnie, gdzie księżniczka i inne elementy legendy są dobrze widoczne wspomnieć o "Złotej Legendzie".  Ma ona korzenie wschodnie, a najwcześniejszy znany opis mitu pochodzi z  X-XI w. z terenów Kapadocji i Gruzji.

Legenda przybyła na średniowieczne dwory wraz z krucjatami i została rozpowszechniona w romansach i hagiografiach - np. Passio Georgii ze Speculum Historiale Vincenta z Beauvais  i Złotej Legendy Jakuba de Voragine’s (ok. 1260). Wtedy też kopię, którą św. Jerzy pokonał smoka, nazywano Ascalon.


Akcja legendy rozgrywa się w mieście Silene w Libii. Było tam jezioro, którego pilnował smok. W zamian za dostęp do wody mieszkańcy musieli ofiarować codziennie 2 owce, a jeśli ich nie było losować spośród sobie ofiarę.  Pewnego razu zdarzyło się, ze los padł na córkę króla (nazywaną czasem księżniczką Sabrą). Król ofiarował wszystkie swoje bogactwa, ale mieszkańcy pozostali niewzruszeni. Szczęśliwie w okolicy podróżował św. Jerzy i zobaczywszy księżniczkę ruszył jej na ratunek nie zważając na jej ostrzeżenia.

Dzielny Rycerz zadał smokowi ciężką ranę, uwiązał go na pasie księżniczki i poprowadził do Silene. Przerażonym mieszkańcom zaoferował, że zabije smoka pod warunkiem, że nawrócą się na chrześcijaństwo. Na miejscu, gdzie padł smok, król zbudował kościół pod wezwaniem NMP i św. Jerzego.

Z ołtarza biło źródło, które leczyło wszystkie choroby.

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10
Zakładki:
Dlaczego SZCZEPON ?
Dziecięcy system wartości
Gdyby Bóg był DJ`em ...
Polskie harcerstwo w Niemczech
Stary wychowuje młodego
Śląsk inaczej !
WSW we Wrocławiu
Zamek w Colditz
zBLOGowani.pl