O Śląsku. O wychowaniu. O harcerstwie. O Wrocławiu. O Saksonii. O NGO sach w Polsce.

Św. Jerzy na moich drogach ...

poniedziałek, 28 sierpnia 2017
Wrocławskie MN to może nie świętojerska kopalnia - ale kilka ciekawych miejsce georgiofil znajdzie ....

Wystawa: Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej we wrocławskim Muzeum Narodowym to wystawa wyjątkowa. Jednym z eksponatów jest pastorał wykonany w 1906 roku dla wrocławskiego kardynała Georga Koppa (1837-1914). Jest to dar duchowieństwa rodzinnej Fuldy dla biskupa z okazji 25 lecia konsekracji (biskup we Wrocławiu od 1887 roku).

Głownia pastorału - właściwie krzywaśnia (lub z łac. za przeproszeniem kurwatura) przedstawia patrona kardynała - św. Jerzego. Piękna, dynamiczna, misterna złotnicza robota papieskiego złotnika dworskiego z Fuldy Wilhelma Rauschera.

(Fot. RR, 2017)

niedziela, 13 sierpnia 2017
Děčín (niem. Tetschen, pol. Dieczyn) to miasto w północno-zachodnich Czechach, w kraju usteckim, u ujścia górskiej rzeki Ploucznicy do Łaby. Nad miastem dominuje ogromna barokowa sylwetka zamku, który wraz z rozległymi dobrami, pomiędzy pasmami Sudetów i Rudaw, stanowił od 1628 do 1932 własność arystokratycznego austriackiego rodu Thun-Hohenstein. Z niego wywodzi się pisarka emigracyjna Maria Czapska. Przywołuje ona obraz zamku i dóbr Tetschen w swojej książce "Europa w rodzinie".
czwartek, 03 sierpnia 2017

Rzeźba z terakoty Św. Jerzego w dynamicznej, walczącej postawie na Mecklenburgischen Ritterschaftlischen Brandkasse w Rostocku tak jak cały budynek pochodzi z roku 1927. Autorem jest pochodzący z Hamburga rzeźbiarz Richard Kuoehl (1880-1961). Po wojnie budynek przy Steintor pełnił funkcję dyrekcji wydziału finansowego miasta.

(Fot. RR, 2017)

środa, 05 lipca 2017

Drewniana figurka Św. Jerzego z ołtarza (nieistniejącego) kościoła Św. Jerzego przy (nieistniejącym już) szpitalu św. Jerzego - St. Georgenhospital w Grimmie. Fundacja powstała w XIV wieku, wedle legendy jako wotum dziękczynne uzdrowionego z trądu rycerza powracającego z wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej.

(Fot. RR, 2017)

sobota, 01 lipca 2017

Piękna, piaskowcowa rzeźba - kapliczka z roku 1806 poświęcona Św. Jerzemu na malowniczym rozdrożu Kopicuv statek w Czeskim Raju.

(Fot. RR, 2017)

Gotycki, największy w Paczkowie kościół p.w. Św. Jana Ewangelisty pochodzi z XIV wieku, choć obecny kształt nadała mu przebudowa w roku 1529. Dla zabezpieczenia się przed pożarem i równocześnie ufortyfikowania budowli, wobec spodziewanego w tych latach najazdu Turków na Śląsk, w miejscu wysokich dachów gotyckich zastosowano dachy wsparte o nadbudowaną w murach magistralnych renesansową attykę, której grzebień złożony z tak zwanych „jaskółczych ogonów” stał się motywem szeroko na Śląsku popularnym i stosowanym po wiek XVII.
sobota, 24 czerwca 2017
Halowy, gotycki kościół p.w. Św. Jerzego w Mansfeld to rodzinny kościół i parafia Marcina Lutra (był tutaj zresztą ministrantem, w roku 1545 dwukrotnie tutaj głosił kazania). Kościół powstał w XIV wieku - początkowo romański z czasem uzupełniony m. in. o renesansową emporę i ambonę. W XVI wieku kościół służył jako mauzoleum grafów mansfeldzkich (do dziś dobrze zachowane są groby grafa Johanna Georga III. von Mansfeld oraz innych członków rodu). Ciekawostką - oprócz innych oczywistych związków z Wielkim Reformatorem jest jedyny istniejący obraz "całopostaciowy" Marcina Lutra powstały w 1540 roku w szkole Cranachów oraz 3 ołtarze z XV i XVI wieku. Kościół to prawdziwa skarbnica świętojerska ...
środa, 07 czerwca 2017

Ratusz w Lipsku, a w nim piaskowca rzeźba z 1725 roku (niestety bez głowy ...) św. Jerzego autorstwa saksońskiego rzeźbiarza  Paula Heermanna. Jest to pozostałość portalu ze szpitala Św. Jerzego (St.-Georgen-Hospital) który znajdował się we wschodniej części ulicy Brühl. 

(Fot.RR)

sobota, 03 czerwca 2017

Kościół zamkowy p.w. Św. Jerzego. Zbudowany ok. 1400 roku jako kaplica, przebudowana w XVII wieku. Pod koniec XIX wieku ponownie przebudowana w stylu neogotyckim. Niestety nie ma w nim żadnych odniesień do patrona swojego wezwania ...


W kościele znajdują się 2 ciekawe mosiężne tablice poświęcone księżnej Agnieszce z Żagania (Agnieszka Babenberg?) z 1473 (lub 1453) roku ...

"ANNO 1473 (1453?) ILLUSTRIS (ODA?) AGNES DUCISSA SLEZIE ET DE SAGAN"

(Fot. RR, 2017)

Hanzeatyckie miasto Salzwedel w "Starej Marchii" (lewy, północny brzeg Łaby) to ciekawa mieszanka architektoniczna: od budowli ceglanych, po przepiękne konstrukcje ryglowe. W ciągu 750 lat historii miasta wiele się tu działo. W mieście o średniowiecznym rodowodzie i Świętego Jerzego oczywiście nie może zabraknąć...

Kościół p.w. Św. Jerzego. Początkowo kaplica szpitalna założona w 1241 roku, za murami miasta. W 1863 roku do gotyckiej bryły dobudowano wieżę. Obecnie mieści się tutaj parafia ewangelicka.

niedziela, 14 maja 2017

Taki świętojerski motyw na północnych przedmieściach Lipska (Delitzscher Landstr.) ...

 

poniedziałek, 01 maja 2017
W Mansfeld Marcin Luter spędził swoje dzieciństwo. Miastu, tak jak głównej farze patronuje Św. Jerzy. Nic dziwnego, że Muzeum rodziców Reformatora to obowiązkowy punkt dla georgiofila ...

Lutherstadt Eisleben to miasto w zachodniej części saksonii-Anhalt znane głównie jako miejsce urodzenia i śmierci wielkiego Reformatora.

Bojowa, ładna scena, nietypowe przedstawienie smoka (krwawiącego z poderżniętego gardła). Fragment gotyckiego ołtarza z przedstawieniem Św. Jerzego z kościele p.w. ŚŚ. Piotra i Pawła w którym był ochrzczony 11.11.1484 Marcin Luther. Dziś w kościele mieści się ewangelickie "centrum chrztu".

 

(Fot. RR, 2017)

sobota, 29 kwietnia 2017
Obok kościoła szpitalnego pod wezwaniem Św. Jerzego z roku 1391, przy murach miasta i Bramy Halskiej w roku 1516 ustanowiono szpital - pod tym samym wezwaniem. Kościółek, choć niewielki jest dobrze zachowany i jest obecnie częścią Fundacji oraz domu opieki nad seniorami "St.Georg-Hospital".
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 12